Powrót do pracy a wyrzuty sumienia jakie temu towarzyszą?

Po urodzeniu dziecka wiele z Was chce jak najszybciej wrócić do pracy. Wtedy może pojawić się istotny problem , co wtedy gdy nie mamy z kim zostawić naszego malucha ? babcia jeszcze pracuje a oddanie dziecka do żłobka nie jest jeszcze najlepszym pomysłem. Wiele cennych rad w tym temacie znajdziecie także na moim blogu. Jedynym słusznym rozwiązaniem tej sytuacji jest wynajęcie niani do naszego dziecka które wiąże się z tym, że w zasadzie przez większość dnia w domu będzie przebywała zupełnie obca osoba.

Jeśli jesteśmy już świadome konsekwencji oraz jesteśmy zdecydowani na skorzystanie z takiej właśnie opcji opieki nad pociechą, powinnyśmy ustalić zasadny na jakich mamy zamiar zatrudnić nianię. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to kiedy jest ten odpowiedni okres by wrócić do pracy ? Otóż na to pytanie nie ma jednej , słusznej i dobrej odpowiedzi gdyż jak wiadomo dla każdej kobiety będzie to inny czas. Wielu mamom jest bardzo ciężko rozstać się z maluchem, są to bardzo ważne chwile. Przecież właśnie w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka w relacji z matką kształtują się podwaliny psychiki malucha. Wszystko trzeba rozegrać spokojnie i stopniowo, nie można wprowadzać tak radykalnych zmian gwałtownie.

Odbije się to negatywnie na dziecku jak i na nas samych . Wiele mam zadaje sobie takie pytanie , czy pójście do pracy niesie ze sobą jakieś korzyści dla dziecka ? Odpowiedź jest prosta otóż tak . Wygląda to tak że jeśli dziecko zobaczy mamę pracującą, ale zadowoloną ze swojej pracy, mamę która wraca uśmiechnięta do niego pełną energii wtedy samo jest zadowolone , całe nasze emocje przenosimy na dziecko. Kiedy dziecko będzie widziało, czuło szczęśliwą, spełnioną matkę, będzie spokojniejsze. Dziecko uczy się na modelach, musimy zatem być takimi modelami, i uczyć nasze dzieci, że matka ma prawo do własnego rozwoju, ale także odpoczynku, czasu tylko dla siebie itp.

W ten sposób wyrabiamy w nim poczucie własnej wartości. Co dalej ,gdy już jesteśmy oswojeni z myślą powrotu do pracy ? wtedy pojawia się najgorsze , czyli przychodzą wyrzuty sumienia , ale jak sobie z nimi radzić? To bardzo ważna kwestia. Ważne jest, by na czas nieobecności matki zapewnić dziecku opiekę osoby która nadaje się do tego czyli jest ciepła życzliwa wyrozumiała i umie w pewnym stopniu zastąpić na ten czas dziecku mamę. Kobieta nie musi się bać, że ucierpi łącząca ją więź z dzieckiem, gdyż relacja matki z dzieckiem jest zawsze niepowtarzalna.

Mama pracująca nie musi oznaczać mamy, która nie ma czasu dla dziecka. Wiele zależy od dobrej organizacji czasu i ustalania tego co jest najważniejsze w naszym życiu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze w czasie spędzanym z naszym dzieckiem po pracy, jest pełne zaangażowanie się w te chwile, bycie dla niego i z nim naprawdę.