Powrót do pracy a opieka nad dzieckiem – trudna decyzja

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie zawsze jest łatwy. Im dłuższa przerwa, tym trudniej może być mamie odnaleźć się w nowej sytuacji. Każda mama ma wiele obaw i wątpliwości. Moment powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka jest bardzo trudnym i ciężkim czasem . Długie przebywanie z dzieckiem w domu, izolacja od środowiska pracy i spraw zawodowych powoduje spadek poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Dla mam które długo nie pracowały największym problemem zdaje się być wytłumaczenie potencjalnemu pracodawcy „przerwy” w zawodowym życiorysie. Kobieta po urodzeniu dziecka musi podjąć świadomą decyzję, czy chce pracować zawodowo czy też nie. Czy jest już na to gotowa czy jeszcze musi odczekać. Taka decyzja powinna być świadoma i przemyślana , najlepiej wspólnie z partnerem . Kobiety podejmujące decyzje o powrocie do pracy lub o pozostaniu z dzieckiem muszą być świadome konsekwencji tego wyboru. Wiadomo że jest to bardzo trudny okres , trzeba zatrudnić kogoś do opieki nad dzieckiem a to wbrew pozorom nie jest łatwe i stanowi kolejne utrudnienie, komplikacje.

Pracująca mama to oczywiście jak najbardziej pozytywna zmiana, dla niej samej jak i dla dziecka i całej rodziny . Na powrocie kobiety do pracy może zyskać cała rodzina. Przede wszystkim kobieta ma okazję wyjść ze świata dziecięcego, świata pieluch, i znów poczuć się bardziej wartościowa pełni kobietą.

Znów zaczyna rozwijać się zawodowo, dbać o siebie. Mama tak naprawdę zyskuje drugie życie. Jeśli pracuje to wiadomo spełnia się. W ten sposób wszyscy na tym korzystają. Gdy mama wraca do pracy są to także ogromne plusy dla malucha , otóż dziecko staje się bardziej samodzielne, znika poczucie, że jest tylko dla tej kobiety, zdobywa nowe doświadczenia, poprzez kontakt nową opiekunką. Taka zmiana jak powrót mamy do pracy, jest bardzo pozytywna. Wiadomo że to może być trudny czas , ale jak widać niesie ze sobą same pozytywne skutki.