Król przedmieścia – Streszczenie Krótkie Lalka, to jedno z najbardziej znanych dzieł polskiego pisarza Bolesława Prusa. Powieść ta ukazała się po raz pierwszy w 1890 roku i od tego czasu zdobyła sobie status klasyki literatury polskiej. „Lalka” jest jednym z najważniejszych utworów realistycznych w polskiej literaturze, poruszającym wiele istotnych tematów społecznych, politycznych i moralnych. Poniżej znajduje się skrócona fabuła tej znakomitej powieści.
Poznajemy w niej historię Stanisława Wokulskiego, skromnego warszawskiego urzędnika, który pragnie awansować społecznie i zdobyć szacunek w elitarnym społeczeństwie. Wokulski jest zauroczony Izabelą Łęcką, córką zamożnego przedsiębiorcy.
Akcja powieści rozpoczyna się, gdy bohater zostaje zaproszony do domu Łęckich na ważne przyjęcie. Wokulski wykorzystuje tę okazję, aby zbliżyć się do Izabeli i początkowo zdaje się, że odnosi pewne sukcesy. Niestety, Wokulski jest jednocześnie świadkiem zalotów Izabeli ze strony Rzeckiego, znanego polityka i bogatego mecenasa.
W międzyczasie poznajemy historię Mariana, brata Izabeli, który jest zauroczony młodą księżniczką. Choć Marian jest biedny, nie cofa się przed intrygami i manipulacjami, aby zdobyć względy swojej ukochanej.
Wokulski zostaje rozgoryczony i dzień po przyjęciu zamyka swój sklep i wyjeżdża na piętnastoletnią podróż. Po powrocie do Warszawy, bohater postanawia zrealizować swoje największe marzenie – otworzyć nowoczesny i dochodowy sklep. Przezwyciężając trudności i niesprzyjające warunki, udaje mu się to.
Tymczasem Marian, po wielu machinacjach, dostaje się na przyjęcie do księżniczki. Spotyka tam również Izabelę, która nieco znużona zalotami Rzeckiego, jest gotowa dać Wokulskiemu drugą szansę. Marian wpada w szał z zazdrości, a sytuację wykorzystuje Rzecki, który wyjawia Izabeli, że Wokulski był kiedyś jej kochankiem.
Do dramatycznego finału dochodzi na balu, gdzie Marian, który odkrywa prawdę o Wokulskim, naczyna go atakować. Rzecki, widząc to, w ostatniej chwili ocalia życie Wokulskiego. Bohatera powieści opuszcza Warszawę i na zawsze żegna się z Izabelą.
„Lalka” to powieść o miłości i ambicji, o marzeniach i rozczarowaniach. Pokazuje, jak ważne jest, by wewnętrzne pragnienia i uczucia pozostały zgodne z rzeczywistością. W tempie dynamicznej akcji powieść porusza również szereg kluczowych kwestii społecznych i politycznych, takich jak wpływ majątku na pozycję społeczną czy zderzenie pojęcia honoru z egotyzmem.
„Król przedmieścia” to jedno z najważniejszych dzieł Bolesława Prusa, które wciąż bawi i porusza czytelników swoją uniwersalnością i aktualnością tematów. Dzięki swojej skróconej fabule, „Lalka” jest niezwykle popularną i docenianą powieścią zarówno w Polsce, jak i za granicą.